لوله جدار چاه

تقریباً ۹۷ درصد از آب شیرین موجود در جهان زیرزمینی است و چاه ها آب زیرزمینی را برای نیازهای فردی خانگی، جوامع، شهرها، صنعت، آبیاری محصولات و کشاورزی فراهم می کنند که لوله جدار چاه برخی از چاه ها از آب گرم یا منابع زمین گرمایی بهره می برند. در سایر موارد، از لوله جدار چاه آب های زیرزمینی صرفاً برای قابلیت خنک کنندگی آن استفاده می شود و برخی از چاه‌ها صرفاً برای بررسی کیفیت یا کمیت آب حفر می‌شوند. این لوله جدار چاه، در چاه‌ های نظارتی یا چاه‌های مشاهده‌ای کاربرد دارد و صرف نظر از هدف آن، چاه به عنوان یک سوراخ مصنوعی در سطح زمین که برای دسترسی به مایع ایجاد می شود، تعریف می شود. لوله جدار چاه، معمولاً قطر کمی دارد، معمولاً کمتر از ۳ متر (۱۰ فوت) و معمولاً در سانتی متر (اینچ) اندازه گیری می شود و لوله جدار چاه، ممکن است برای جستجوی آب، نفت یا گاز طبیعی ساخته شوند.

کاربرد لوله جدارچاه

لوله جدار چاه یک پوشش بالایی یک چاه است و عملکرد آن جلوگیری از ورود حشرات، حیوانات کوچک، خاک و زباله به چاه و آلودگی است که این درپوش معمولاً دارای یک بخش دسترسی است که امکان اندازه‌ گیری دوره‌ ای سطح آب را فراهم می‌کند، و ممکن است دارای یک لوله جدار چاه غربال شده باشد تا فشار هوا با افزایش و کاهش سطح آب در چاه یکسان شود. لوله جدار چاه دارای چندین عملکرد مهم است و این مجرای است که برای باز نگه داشتن لوله جدار چاه، در سازند های زمین شناسی نرم یا غیر تحکیم استفاده می شود و معمولاً لوله جدار چاه، به عنوان چارچوب مورد نیاز برای پشتیبانی از هر مکانیزم پمپاژ عمل می کند.

در ساختار لوله جدار چاه بخشی جدایی ناپذیر از آب بندی پوشش است که برای جلوگیری از ورود آب های سطحی و آب های زیرزمینی کم عمق به چاه و تخریب آب های عمیق تر ساخته شده است که برای جلوگیری از جاری شدن سطحی به داخل چاه، از لوله جدار چاه استفاده زیادی می شود. لوله جدار چاه معمولاً ۳۰ سانتی متر (۱ فوت) یا بیشتر از سطح زمین گسترش می یابد و در سازند های مستعد ریزش، مانند ماسه ها و شن، پوشش ممکن است تمام عمق چاه را گسترش دهد که در جایی که چاه در سازند های سخت مانند شیل یا بازالت ساخته شده است، تنها قسمت بالایی چاه ممکن است محفظه شود و حتی در شرایط ایده آل، یک لوله جدار چاه ۵٫۵ متری (۱۸ فوتی) به طور کلی حداقل در نظر گرفته می شود.

ویژگی های لوله جدار چاه

لوله جدار چاه مقرون به صرفه و محدود به سطح نزدیک هستند، که ممکن است برای تامین مقدار کافی آب با کیفیت مناسب کافی نباشد و یک لوله جدار چاه، معمولاً از نقطه فولادی متصل به قسمتی از لوله سوراخ دار یا صفحه سفت و بخش هایی از لوله جامد تشکیل شده است. سازنده چاه پس از حفر یا ایجاد یک سوراخ بزرگ برای قرار دادن لوله جدار چاه ، مجموعه را به داخل زمین می راند تا زمانی که صفحه یا سوراخ‌ها به داخل آن نفوذ کنند و سپس لوله جدار چاه را قرار می دهد و اکثر چاه ها با تجهیزات حفاری چاه ساخته می شوند با دو نوع اصلی ماشین های حفاری عبارتند از ابزار کابلی و مته چرخشی می باشد. لوله جدار چاه که یکی از قدیمی ترین روش های کنترل است، لوله گذاری با سری شکاف هایی است که از دیواره لوله ای در جهت محوری بریده می شوند.

لوله جدار چاه شیاردار

در ساختار لوله جدار چاه شیاردار، عرض شکاف ها برای ایجاد پل بین ذره ای در بین شکاف ها طراحی شده است و این کم هزینه ترین راه برای ساخت صفحه نمایش مستقل است و بسیار ساده است و سطح جریان به طور متوسط حدود ۳٪ است، اما می تواند تا ۶٪ از کل مساحت لوله برسد که با این حال، مناطق جریان بیش از ۶٪ برای مقاومت کششی لوله جدار چاه مضر خواهند بود. دو نوع شیار در لوله جدار چاه وجود دارد که شیارهای مستقیم و کیستون هستند و در لوله جدار چاه شیارهای کیستون به دلیل قابلیت خود فلاش کردن، انتخاب بهتری نسبت به شیارهای مستقیم هستند. با این حال، شیارهای کیستون معمولاً گرانتر از شیارهای مستقیم هستند و به طور کلی، شکاف ها ۱٫۵ تا ۲٫۵ اینچ طول دارند و عرض آن از ۰٫۰۱۲ تا ۰٫۲۵۰ اینچ متغیر است. لوله جدار چاه شیاردار در واقع یک لوله سوراخ دار است که یک روکش سیمی پیچیده شده در اطراف آن جوش داده شده است و سیم‌ هایی که دور دنده ‌های عمودی پیچیده شده‌ اند به شکل کیستون هستند، که برای کاهش احتمال اتصال بخش ها به صفحه نمایش طراحی شده‌اند، زیرا عملکرد خود تمیز شوندگی دارد.

ویژگی های لوله جدار چاه شیار دار

لوله جدار چاه شیار دار در اندازه ها و الگوها و اشکال متنوع است و هزینه کمتر نسبت به صفحات سیمی پیچیده شده، در برخی شرایط از لوله جدار چاه شیار دار اکنون برای عملکرد مشابه صفحه های کنترل شنی استفاده می شود. همچنین نصب ساده به دلیل عدم اضافه شدن صفحه بیرونی و خطر پایین سقوط و تغییر شکل است که لوله جدار چاه شیار دار شن و ماسه را بهتر کنترل می کنند که برای چاهی با قطر ماسه بیش از ۰٫۳ میلی متر مناسب است. همچنین شکاف لوله جدار چاه، می تواند طولی و عمودی باشد و مقطع شکاف می تواند از انواع موازی و ذوزنقه ای باشد که باعث ایجاد فضای باز گسترده می شود و به شکلی آسان برای کار و با قطر داخلی بزرگتر متصل می شود. لوله جدار چاه شیار دار ایده آل برای کنترل شن و ماسه برای مخازن ریز و رس کم است و انتخاب عالی کنترل شن و ماسه برای مخازن نفت سنگین و قیر است. طیف وسیعی از لوله جدار چاه ، این امکان وجود دارد که تمام راه حل های حمل و نقل و ذخیره سازی خود را برای لوله ها و لوله های با قطر کوچک بهبود بخشید.

لوله جدار چاه سوراخ دار

لوله جدار چاه سوراخ دار در مقایسه با یک لوله جدار چاه شکافدار، سطح جریان بیشتری دارد و استحکام خوبی و منطقه باز کردن شکاف دقیق را فراهم می کند و سه نوع اصلی صفحه لوله جدار چاه وجود دارد که در زیر ذکر شده است. صفحه نمایش های مبتنی بر میله، لغزش مبتنی بر لوله و صفحات ساخت مستقیم مبتنی بر لوله است. بخش حیاتی داشتن کنترل موفقیت آمیز لوله جدار چاه ، داشتن سازندهای مرتب شده است و تشکیل طبقه بندی شده موثر نخواهد بود زیرا ذرات ریز از صفحه عبور می کنند، در حالی که ذرات بزرگ مسدود می شوند که ذرات ریز در سوراخ لوله جدار چاه همراه با سیال تولید می ‌شوند و به تجهیزات سطحی و چاه آسیب می‌رسانند.

لوله جدار چاه شیار دار برای چاه های نفت و گاز استفاده می شود و این لوله‌های روکش فولادی برای تجهیز و نصب تونل‌های محفظه‌ای اعمال می ‌شوند، جایی که نشان می ‌دهند سایر تاسیسات یا موانع بدون حفاری باز عبور می‌کنند. لوله جدار چاه فولادی دارای دیواره صاف و حداقل استحکام تسلیم ۳۵۰۰۰ psi هستند و رنگ ضد خوردگی مبتنی بر آب بر روی سطح لوله بیرونی اعمال می شود تا در هنگام حمل و نقل و ذخیره سازی در برابر خوردگی جوی محافظت شود.